Elektrik ve Enerji Bölümü Tanıtımı

Elektrik ve Doğalgaz Programları ile öğrenim hizmetleri sunmakta olan bölümümüz 1 öğretim üyesi ve 3 öğretim görevlisi ile eğitim-öğretim hayatına devam etmektedir. Elektrik ve Enerji bölümü özellikle günümüzde büyük bir öneme sahip olan enerji sektörü alanında yetkin ve donanımlı Teknikerler yetiştirerek ülkemiz enerji ve sanayi sektörüne katkılar sağlamaktadır.

Iğdır Üniversitesi Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunda yer alan Elektrik ve Enerji Bölümü YÖK Ön lisans programı kapsamında olup, donanımlı alt yapısı ile sizleri beklemektedir.

Derecenin Düzeyi (Ön Lisans , Lisans, Yüksek Lisans, Doktora)

Ön Lisans

Kabul ve Kayıt Koşulları

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) kapsamında kayıt ve kabul gerçekleşmektedir.

Önceki Öğrenmenin (formal, in-formal, non-formal) Tanınması Hakkında Kurallar

Yüksek Öğretim kurumlarına kayıt yaptırmış öğrencilerin farklı üniversiteler de önceden tamamlamış oldukları öğrenimlerinin tanınmasını talep etme hakkına sahiptir.

Üst Derece Programlarına Geçiş

Ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sınavından geçerli not almaları koşuluyla lisans programlarında öğrenim görebilirler. Elektrik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Fizik bölümlerinde lisans eğitimini tamamlayabilirler.

Mezuniyet Koşulları

Elektrik ve Enerji bölümünde ön lisans derecesi elde edebilmek için öğrencilerin programda alması gereken zorunlu ve seçimlik derslerin (toplam 120 AKTS karşılığı) tümünü başarıyla tamamlamak ve genel ağırlıklı not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.0 olması gerekir.