Rektör Alma Seramik Atölyesini Ziyaret Ederek İncelemelerde Bulundu

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde kurulan seramik atölyesini ziyaret ederek üretim ve araştırma süreçleri hakkında bilgi aldı.

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Seramik, Cam ve Çinicilik Programı seramik atölyesindeki çalışmaları yerinde incelemek için atölyeye ziyarette bulundu. Öğretim Görevlisi Elçin Telli, Rektör Alma’ya seramik atölyesindeki üretim süreçleri hakkında teknik bilgiler verirken Rektör Alma da, atölyede üretimi yapılan vazo ve panoları inceledi.

Tuzluca toprağı üretimde desteklenecek

Rektör Alma, Iğdır’ın Tuzluca ilçesindeki Gökkuşağı Tepelerinden getirilen toprakların fiziksel ve kimyasal test sonuçlarını da inceledi. Öğr. Gör. Elçin Telli, Tuzluca toprağının ilk fiziksel testlerde olumlu sonuçlar verdiğini belirterek sanatsal ve endüstriyel üretimde kullanılabileceğini bildirdi. Rektör Alma ise, Tuzluca toprağının bilimsel araştırmalar ve projelerle üretimde kullanılmasını destekleyerek Iğdır’ın ve Üniversitemizin tanıtımına katkı sunulabileceğini ifade etti.

Kaolen hammaddesi araştırılıyor

Atölyede ayrıca, Dr. Öğr. Üyesi Okan Özbakır tarafından başlatılan çalışmalar çerçevesinde Ağrı Diyadin’in Mollakara köyünden getirilen Kaolen hammaddesiyle ilgili yapılan araştırmalar hakkında da Rektör Alma’ya bilgi verildi. Kaolen hammaddesini seramik çamuruna dönüştürme ve fırınlama süreçlerini yürüten Öğr. Gör. Elçin Telli, bu hammaddenin fırınlama sürecinde yüksek performans gösterdiğini belirterek çalışmaların başarıyla yürüdüğünü bildirdi.

  • Yayımlama Tarihi: 18 Şubat,2020
Görüntülenme Sayısı: 686