Öğr. Gör. Telli ve Öğr. Gör. Bayrak Melekli’deki Atölyeleri Gezdi

 

Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Geleneksel El Sanatları Bölümü öğretim görevlileri Elçin Telli ve Akif Bayrak, Iğdır’a özgü el sanatlarını tanımak ve unutulmaya yüz tutmuş ürünleri ortaya çıkarıp üretimlerini yeniden başlatmak amacıyla Iğdır’ın Melekli beldesinde incelemelerde bulundular.

Melekli beldesinde ilk önce Coşkun Oluz’a ait Orhun Sanat Atölyesini ziyaret eden öğretim görevlileri, Iğdır’da eski zamanlarda üretilen el sanatı ürünlerini inceleyerek Iğdır’ı tanıtıcı yeni ürünler ortaya çıkarmak için fikir alışverişinde bulundular. Melekli beldesinde Sezai Ertekin’in topladığı Iğdır’a özgü el sanatı ürünlerini de inceleyen öğretim görevlilerine, Iğdır’ın geleneksel kültürünü yaşatmaya çalıştığını söyleyen Ertekin tarafından Nevruz yumurtaları hediye edildi. Öğretim görevlileri Telli ve Bayrak, Suat Akyıldırım’a ait atölyede de biblo ve magnet üretimini yerinde incelediler.

Öğretim görevlileri Telli ve Bayrak, Coşkun Oluz’la birlikte Iğdır hakkında çok sayıda araştırma ve kitabı bulunan emekli Milli Eğitim Müdürü Ziya Zakir Acar’ı ziyaret ederek Acar’a “Iğdır Bey” biblosundan hediye ettiler. Zakir Acar ise, öğretim görevlilerine üretim süreçlerinde araştırmalarından faydalanabileceklerini belirtti.

Araştırma ve incelemelerini seramik ve deri sanatına aktararak Iğdır’ı tanıtıcı ürünler ortaya çıkarmayı hedefleyen öğretim görevlileri; Iğdır’daki koç başlı mezar taşları, kaleler, çeşitli tarihi gelenekler, semeni kapları, çömlekçilik ürünleri, seramik ve deri takılar, eski çarık ve yemeniler, at koşum takımları, ev gereçleri, süs ve hediyelik eşyalar gibi pek çok sanat öğesinden faydalanmayı amaçlıyor. Öğr. Gör. Elçin Telli ve Öğr. Gör. Akif Bayrak, çalışmalarında desteklerini esirgemeyen Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Mustafa Öcal’a da teşekkürlerini ilettiler.

  • Yayımlama Tarihi: 22 Ocak,2020
Görüntülenme Sayısı: 635